Peřovci (Mochikidae) Výběrový přehled čeledi |
Peřovci (nebo chcete-li synodonti) jsou africkou čeledí sumců, která obsahuje několik vzhledově velmi zajímavých druhů. Své jméno dostali od rozvětvených "péřových" vousů na dolní čelisti. Ty jsou nicméně typické pouze pro hlavní rod Synodontis a u ostatních rodů (Chiloglanis, Euchilichthys, Atopochilus) toto větvení chybí. Internetové zdroje uvádějí ještě několik dalších rodů jako např. Brachysynodontis či Microsynodontis, ale o nich mi zatím není nic bližšího známo. Celkem mají peřovci tři páry vousů - jeden na horní a dva na dolní. Jejich tělo je holé, bez šupin. Zajímavostí je u některých druhů poloha při plavání břichem vzhůru. Po stránce velikosti se jednotlivé druhy velmi liší: zatímco některé nemají ani 10 cm, jiné dosahují půl metru. Většina synodontů chovaných v zajetí patří do kategorie větších akvarijních ryb (10-15 cm). Pohlaví lze rozeznat podle tvaru pohlavních orgánů (urogenitální papily): zatímco u samců vyhlíží jako vystouplý hrbolek, u samic je nevýrazná a nezřídka zanořená v kůži.
S chovem peřovců osobně nemám žádné zkušenosti. Některé z těchto ryb jsou nicméně velice atraktivně zbarveny a nevylučuji, že pokud se mi v budoucnosti uvolní v nádržích místo, některý druh si pořídím. Většina z nich je však na můj vkus příliš rozměrná. Prozatím tedy mohu posloužit pouze informacemi sesbíranými z knih a internetových článků.
Chemismus vody u synodontů nehraje zásadní roli. Teploty se mohou pohybovat mezi 20-30° C. Ve své domovině žijí v pomalu tekoucích nebo stojatých vodách. Jedná se převážně o ryby s noční aktivitou, které se přes den ukrývají. Jsou to v zásadě všežravci. Potravu získávají ze dna, druhy plovoucí břichem vzhůru sbírají i hmyz z vodní hladiny. Udává se u nich teritoriální chování, takže chov velkého počtu dospělých synodontů asi může být problém. Jikry vypuzují v celkovém počtu až několika set volně na dno. Některé druhy (např. C. multipunctatus, petricola, polli) se vyznačují jistým druhem parazitismu při rozmnožování - požírají totiž jikry vytírajících se cichlid a místo nich kladou své vlastní. Ty pak cichlidy odchovávají. Všeobecně lze říci, že rozmnožování většiny synodontů se v zajetí pravidelně nedaří a bývají proto rozmnožováni hormonálně. Proslulí jsou tím zejména čeští akvaristé, kteří však zacházejí tak daleko, že různé druhy navzájem kříží a vytvářejí hybridy, jež následně prodávají pod označením některého z rodičů. Na Západě vůči této praxi v poslední době už vzniká určitá averze.
Široký přehled synodontů je dostupný na adrese http://www.planetcatfish.com/catelog/genus.php?genus_id=29#239
Synodontis aterrimus
Lokalita: Kongo
Velikost: kolem 10 cm
Popsal: Poll & Roberts, 1968
Tak toto je můj favorit z celé čeledi. Bohužel je mi o něm jen velmi málo známo. V České republice se vytírají za pomoci hormonální stimulace.
Synodontis brichardi
Lokalita: Zair
Velikost: 15 cm
Popsal: Poll, 1959
http://www.scotcat.com/factsheets/synodontis_decorus.htm
Synodontis decorus
Lokalita: Zair, Kamerun
Velikost: 25 cm
Popsal: Boulenger, 1899
Synodontis eupterus
Lokalita: Súdán, Nigérie
Velikost: 16 cm
Popsal: Boulenger, 1901
Synodontis flavitaeniatusLokalita: Kongo
Velikost: 15 cm
Popsal: Boulenger, 1919
Synodontis longirostris
Lokalita: Kongo
Velikost: 50 cm
Popsal: Boulenger, 1902
Synodontis multipunctatus
Lokalita:
Velikost:
Popsal: Boulenger, 1898
Ryba, která patří mezi synodonty-"kukačky". Využívá tření cichlid, jejichž jikry sežere a místo nich naklade své vlastní. Cichlidy pak jikry synodontů naberou do tlamy a odchovávají místo svých vlastních. Stimulace tření není údajně snadná a dochází k němu náhodou.
Synodontis nigriventris
Lokalita: Kongo
Velikost: 9 cm
Popsal: David, 1936
Dobře známý druh, který je proslulý plaváním břichem vzhůru. V zajetí se rozmnožuje i přirozeným způsobem.
Synodontis njassae
Lokalita: jezero Malawi
Velikost: 19 cm
Popsal: Keilhack, 1908
Synodontis ocelifer
Lokalita: Gambie
Velikost: 20 cm
Popsal: Boulenger, 1900
Synodontis ornatipinnis
Lokalita: Kongo
Velikost: 16 cm
Popsal: Boulenger, 1899
Synodontis petricola
Lokalita:
Velikost:
Popsal: Matthes, 1959
Synodontis polli
Lokalita: jezero Tanganjika
Velikost: 10 cm
Popsal: Gosse, 1982
Synodontis pleurops
Lokalita: Kongo
Velikost: 23 cm
Popsal: Boulenger, 1897
Synodontis rebeli
Lokalita: Kamerun
Velikost: 19 cm
Popsal: Holly, 1926
Synodontis robertsi
Lokalita: Zair
Velikost: 7,5 cm
Popsal: Poll, 1974
Synodontis schoutedeni
Lokalita: Středoafrická republika, Kongo, Gabun
Velikost: 16 cm
Popsal: David, 1936
U tohoto druhu se udává asi 1500 jiker na tření. Potěr se líhne po 3-4 dnech a za další 2-3 dny se rozplave.
Synodontis waterloti
Lokalita: Sierra Leone, Libérie, Pobřeží slonoviny, Ghana
Velikost: 16 cm
Popsal: Daget, 1962