Galerie hybridů a neurčených druhů (Corydoras sp.)

 

Galerii hybridů a neurčených druhů musím zařadit, protože mezi ně často patří ty nejatraktivnější druhy. Je to i ukázka toho, jak si corydorasové dělají z ichtyologů šoufky. A rovněž je to určeno těm, kteří si myslí, že mezi corydorasy je už žádná barevná varianta nemůže překvapit. Mezi zvláště pozoruhodnými kříženci chci upozornit na tripandu (můj vlastní název; prosím používat pouze na vlastní riziko).

 


 

 

 

Corydoras sp. "perreira" (též Corydoras sp. aff. schwartzi)

Lokalita: Brazílie (blíže neurčeno)

Velikost: 7-8 cm

 

Joachim Franke píše, že jde o výjimečně atraktivní druh a já o tom nepochybuji. Podle údajů je to pěkný macek, což ovšem zvyšuje šanci na produktivitu. Jedná se zřejmě o hybrida, křížence Corydoras burgessi s Corydoras schwartzi, popřípadě Corydoras parallelus. Podle Frankeho zdání neklame; tento druh má opravdu oranžovou skvrnu za hlavou jako burgessi či adolfoi. Proto mi připadá zbytečné kupovat si zvlášť burgessi a schwartzi, když je můžu mít v podobě perreiry dohromady.

 

Informace o sp. aff. schwartzi  na internetu ani v literatuře neexistují. Na Nettaigyo.com jsou kupodivu obrázky totožně zbarveného druhu (snad jen s delší hřbetní ploutví u samců) řazeny pod Corydoras parallelus, který obývá Rio Içana na horním toku Rio Negro. To je samozřejmě region červenoskrvrnných banded-corydorasů, takže eventuelní křížení schwartzi x burgessi by tu bylo zcela reálné. Parallelus je ovšem většinou na fotografiích vyobrazen bez skvrny a od Corydoras schwartzi se na první pohled liší jen vyšší hřbetní ploutví a jednolitým vodorovným pruhováním bez přerušení a teček. Možná, že "Perreira" je jen jednou z místních forem parallelů, u nichž je červená skvrna více výrazná. Viz www.nettaigyo.com Corydoras parallelus
 

 

                     

 

Corydoras parallelus (www.nettaigyo.com): bez červené skvrny a se skvrnou

 

 


 

 

 

Corydoras sp. C 03 ("deckeri")

Lokalita: Kolumbie (Rio Meta)

Velikost: 5-6 cm

Dosud neurčený druh.

 

Po tomto druhu jsem pátral od roku 1996, kdy se mi do rukou dostal Aqualog Corydoras s jeho fotografií. Dočkal jsem se teprve koncem dubna 2005, kdy jsem si je s jistým rizikem nechal poslat z firmy Profi-Aquarium. Ono totiž - jako obvykle - vůbec nebylo jisté, co se pod označením "Corydoras deckeri" v jejich katalogu skrývá.  Jak jsem se totiž dozvěděl, "Corydoras deckeri", který byl v roce 2002 v nabídce firem Profi-Aquarium a Metop-Aquarium, byl ve skutečnosti čistokrevný Corydoras axelrodi var. B. Spojení "Corydoras axelrodi-deckeri" se objevuje dost často v nabídkách zahraničních firem na internetu, ale Bůh suď, jak ty ryby vlastně vypadají. Dokonce jsem viděl název "Corydoras axelrodi C3". Toto matení názvů nejspíš vyplývá také z toho, že ryby se loví v místech nalezišť Corydoras axelrodi. Pan Papík mne nicméně ujišťoval, že se opravdu jedná o Corydoras deckeri z Aqualogu ("s dlouhou hřbetní ploutví") a musím říct, že jsem nakonec nebyl zklamán. Ryby vyhlížejí přesně jako na obrázcích (viz Corydoras "deckeri") a jsou skutečně pěkné. V dospělosti se sice černé ploutve samců poněkud zkrátí a zbarvení samic zbledne, ale i tak je to zajímavá ryba. Celkem jsem koupil 10 kusů, převážně ještě menšího vzrůstu (3-4 cm). Některé z ryb byly bohužel ve velmi bídné kondici a postupně tři kusy uhynuly. Po intenzívním výkrmu jsem je nicméně dostal do skvělé kondice a na konci května 2006 se mi konečně po určitých experimentech s chemismem a teplotou zdařil první výtěr. Během následujících dvou měsíců se mi vytřeli celkem třikrát, ale potěr z různých důvodů uhynul. Počet jiker od mé sedmičlenné skupiny se pohyboval mezi 15-30 kusy, což není mnoho. V listopadu 2006 dosáhl 56 kusů a konečně se mi podařilo něco odchovat. Růst potěru však byl značně pomalý (podobně jako u melini) a koncem roku 2007 jsem byl nucen je prodat, protože ekonomická stránka chovu byla zcela neúnosná.

 

Zbarvením stojí deckeri nejblíže Corydoras osteocarus, druh obývající podobný region Rio Meta/Rio Orinoco.

 

 

 


 

 

 

Corydoras sp. 145?

Lokalita: Peru?

 

Tato fotografie pochází ze serveru www.planetcatfish.com a jejím autorem je Kevin Korotev (mimochodem celkem plodný internetový publicista-coryfil). U popisku nejsou uvedeny žádné informace kromě názvu: Corydoras sp. 09... Což je ovšem dost pochybné, protože ryba ve Fullerově seznamu (na http://www.corycats.com/C09.htm) vyhlíží úplně jinak. Na první pohled jde o příslušníka skupiny elegans, nicméně vzory na těle také připomínají štěrbáka. Jedná se tedy zřejmě o nějaký přírodní mišung. Je v nabídce jisté peruánské exportní kompanie, ale dát kvůli tomu 10 tisíc za přepravu se mi opravdu nechce.

 

 

 


 

 

http://zierfischzucht-mack.de/index.php?id=72

 

Corydoras sp. cf. aeneus PERU GREEN STRIPE

Lokalita: Peru?

Velikost: 5-6 cm

Tento druh je považován za variantu C. aeneus. Podle Macka (http://zierfischzucht-mack.de/index.php?id=73) se dobře množí, mají ale větší jikry než C. aeneus a je jich méně.

 

 


 

 

 

Corydoras sp. cf. aeneus ORANGE STRIPE

Lokalita:

Velikost:

Další z variant C. aeneus, přinejmenším fenotypových. Údaje o tření jsou podobné jako u výše uvedeného "Peru Green". Potěr je choulostivý a vyžaduje čisté prostředí.

 

 


 

 

Corydoras sp.cf. evelynae

Lokalita: Brazílie (horní Rio Solimones)

Velikost: 3,5-5,5 cm

 

 


 

 

 

Corydoras sp. "Venezuela black"

Lokalita: Venezuela

Velikost: 6-6,5 cm

 

Málo známý, ale poměrně velmi atraktivní Corydoras (přinejmenším v mládí). Obývá horké llanos (stepi) ve Venezuele. Tělo je na světle černofialové a ploutve fialovo-oranžové. Německý chovatel Mack (http://zierfischzucht-mack.de/index.php?id=77) sice pochybuje o tom, že se jedná o přírodní formu, ale tyto spory zřejmě vyplývají z toho, že ve skutečnosti existují dva "blackové": jeden je šedočernou odrůdou aeneusů z bývalé NDR, a druhý je černofialový "Venezuela Black". Na základě vlastních zkušeností s blacky (které jsem si pořídil začátkem roku 2007) pochybuji, že by "Venezuela black" byl pouhou mutací aeneusů; tvar těla i pohyb ryb je dost jiný.

 

V zajetí se množí dobře, dávají řádově stovky jiker. Mně se však z nějakého důvodu nevytírají, takže jsem nucen je stimulovat hormonálně.

 

 


 

 

 

Corydoras sp. C 36 (ELDORADO)

Lokalita: ?

Velikost: ?

 

 


 

 

 

Corydoras sp. C 40

Lokalita: ?

Velikost: ?

Poznámka: To modré zbarvení je asi bohužel jen vliv osvětlení.

Velikost: 3-5 cm

 


 

 

 

Corydoras sp. C 91 (Huallaga, Heiko)

Lokalita: Peru, Rio Huallaga (?)

Velikost: ?

 

 


 

 

 

Corydoras sp. PRICILLA

Lokalita: Brazílie (povodí Rio Madeira)

Velikost: ?

 

 


 

 

 

Tripanda

Hybrid Corydoras panda x Corydoras trilineatus

Velikost: 4 cm

 

 


 

viz dále seznam na http://www.nettaigyo.com/corydoras/encyc/corydoras.html

 

 

 


 

Official Scientific Page | Akvaristika a jiná zvířena