Kde sehnat vzácnější druhy ryb, zejména Corydoras?

 

Při shánění vhodného osazenstva jsme často upoutáni v publikacích rybími druhy, které se v běžných prodejnách nevyskytují. Kde je v takovém případě lze sehnat?

 

Je možno se obrátit na speciální velkoobchody, které dovážejí ryby ze zahraničí, a jejichž adresy lze získat ve Zlatých stránkách, na internetu nebo v akvaristických časopisech. Obrovskou výhodou je, že v těchto firmách dostaneme ryby dvakrát levněji než v prodejnách, kde potom skončí. Například si vzpomínám, že Corydoras burgessi se v jedné takové společnosti prodával za 153 korun, ale v obchodě v Dejvicích stál 310 korun, což ukazuje, že obchodník na konci řetězce si často přihazuje více než dvojnásobek ceny.

 

V polovině 90. let byla špičkou v našich zemích v tomto oboru Bohemia Aqua, která dovážela ryby prakticky z celého světa. Později se však rozpadla. Jejím nejvýznamnějším pokračovatelem se stala pražská Apistogramma, která však spektrum dovozů výrazně zredukovala. Před časem se znovu rozpadla. Velkodovoz corydorasů a L-krunýřovců dnes uskutečňuje ve větším měřítku firma Profi-Aquarium v Dříteči u Pardubic. V nabídce mají nepravidelně kolem 25 druhů corydorasů. V poslední době jim zdárně sekunduje Tomi-Písek v Praze.

 

Obecné rady při nákupu importovaných ryb: Ve velkoobchodech procházejí ryby nejprve zhruba měsíční karanténou, během níž dochází k úhynu těch kusů, které nejvíce utrpěly přepravou. Teprve poté je obchodníci nabízejí do prodeje, a činí tak pravděpodobně s velmi vysokými maržemi, protože při úhynu ryb, ke kterému často dochází, by prostě zkrachovali. (přesto jsou ryby ještě stále relativně levné.) V Profi-Aquarium jsem měl možnost na vlastní oči vidět akvárium s čerstvým importem Corydoras barbatus, které vypadalo jako scenérie po výbuchu jaderné bomby. Nákup ryb v karanténní fázi je tudiž velmi rizikový. V roce 2004 jsem např. risknul nákup Corydoras tukano, kteří byli teprve tři dny po importu, a z osmi kusů mi do dvou týdnů 2 uhynuli. To je ještě velmi dobrý výsledek, za který vděčím velmi pečlivému, osobnímu výběru ryb. Při osobním výběru jsem vůbec měl velice dobré zkušenosti: z celkem 55 importovaných ryb, které jsem si v uplynulých 9 letech zakoupil (20x sodalis, 8x reticulatus, 8x tukano, 8x reynoldsi, 8x melini, 3x sterbai), mi prakticky uhynuli pouze zmínění dva tukani. A to ještě nepočítám 2 dovozové štěrbáky, 2 similisy, 5 adolfoi/duplicareusů a něco přes desítku různých teter, které jsem koupil již aklimatizované v kamenném obchodě. Úhyn 1 kusu robineae v létě 2003 nastal patrně v důsledku zanedbání čištění akvária dva měsíce po zakoupení a s jejich dovozovými útrapami nesouvisel. To samé lze říct o smrti dalších 2 tukanů.

Pokud nebudete ryby vybírat osobně ve velkoobchodu a necháte si je poslat vlakem, abyste ušetřili za dopravu, riziko úhynu dramaticky vzrůstá a nakonec možná vůbec neušetříte. Je třeba si uvědomit, že nádrže ve velkoobchodech nejsou zrovna vzorem čistoty (vzhledem k jejich obrovskému počtu a množství práce s jejich údržbou to ale lze pochopit) a ryby v nich často dlouhé měsíce strádají a průběžně hynou. I když tedy budou oficiálně po karanténě, jejich kondice může být všelijaká. Přitom řadový zaměstnanec asi nebude trávit půl hodiny výběrem nejzachovalejších ryb; nejspíš prostě vezme síťku a vytáhne, co se mu do ní chytí. Což může být pro zákazníka velmi ošidné. Kupříkladu dvacítka sodalisů, kterou jsem koupil u Papíka, byla ve vynikajícím stavu; osm melini jsem velmi dlouho vybíral v akváriu posetém mrtvolami a celkem šťastně jsem se trefil; osm robineae v Tomi-Písek bylo v hejnu, jež vyhlíželo nevalně a některé ryby měly dokonce chuchvalce plísní po těle; osm reticulatů jsem pečlivě vybíral z málo početného zbytku ryb, jež nebyly všechny dokonale zbarvené, a je jisté, že pokud bych výběr nechal na zaměstanci firmy, dostal bych polovinu ryb podřadné kvality; a nakonec, osm neaklimatizovaných tukanů jsem rovněž lovil z nádrže, která se právě plnila čerstvými mrtvolami, a musel jsem si dávat velkého majzla, abych si náhodou nevybral rybu, která to měla "za pár". A jen tak mimochodem: Z chovatelského hlediska považuji za vhodnější kupovat ryby mladé, které se mohou snáze adaptovat.

Zcela nedávno (duben 2005) jsem se poprvé vzdal osobní návštěvy v Profi-Aquarium a nechal jsem si poslat 10 kusů Corydoras C 03 "deckeri" vlakem. Ryby byly sice výborně zbarvené, jako na fotografiích, ale jejich kondice byla žalostná. Ačkoli jsem ihned zahájil intenzívní výkrm a zavalil jsem je těmi nejlepšími laskominami, po 3 dnech jeden kus uhynul a za další dva dny jej následoval další. Pokud navíc připočítám cenu přepravy (160 korun) a cenu polystyrenového boxu (50 korun), příště opět obětuji necelých 400 korun za cestu a dostavím se raději osobně.

 

Poslední možností je vystopovat chovatele, který u nás požadované druhy vlastní a obvykle je i rozmnožuje. Je možno se obrátit na časopis Akvárium-Terárium (např. napsat inzerát - což je dražší - nebo obvolat jeho spolupracovníky) či se poptat v obchodech nebo dovozových velkoobchodech. Od jednoho chovatele z Ostravy jsem například získal druhy Corydoras sterbai a Corydoras similis.

 

Dole uvádím výčet importních firem, které jsem našel na českém internetu. S některými mám i osobní zkušenosti. Jinak též doporučuji seznam Dovozci na http://www.akvarista.cz/aquakontakt/

 

Na závěr ještě musím upozornit na svízele, se kterými se potýká řada chovatelů při shánění svých vytoužených ryb. Konkrétně mám na mysli nesprávné názvy, pod kterými se často corydorasové dovážejí a bohužel také prodávají. Občas je opravdu k neuvěření, jak nesmyslná označení některé druhy dostávají v jihoamerických třídírnách. Někteří poctivější dovozci se je sice snaží korigovat podle obrázků z atlasů, nicméně vzhledem k tomu, že vesměs nepatří mezi experty na corydorasy, tyhle pitomé názvy nakonec proniknou i do kamenných obchodů. To samozřejmě značně ztrpčuje situaci chovatelům, kteří shánějí nějaký konkrétní druh a orientují se jen podle seznamů na internetu.

 

Kupříkladu své hejno Corydoras tukano jsem kupoval u Papíka jako "Corydoras macropterus", ryba vyhlížející jako Corydoras surinamensis nebo leucomelas se prodává (červenec 2005) v brněnském Sklorexu jako "Corydoras punctatus" (naprosto nepatřičné a nepochopitelné) a o tom, že si obchodníci nedělají hlavu v rozlišování mezi adolfoi/duplicareus, jsem už psal jinde. Obzvláště zmatečná je situace u druhů jako ambiacus, agassizi, delphax, schwartzi a spol. U ryb uvedených pod těmito názvy si prakticky nikdy nemůžete být jisti, co kupujete. Část viny za tyto zmatky připadá na nekompetenci jihoamerických exportérů, kterým jde asi hlavně o peníze a s takovými prkotinami, jako správné vědecké určení, si hlavu nelámou. Údajně jde však často i o zmatky záměrné, když se nějaký exportér snaží vyvézt rybu, jejíž vývoz je momentálně zakázán, a spoléhaje na neznalost celníků ji prostě uvede pod názvem nějakého příbuzného druhu. Takto se prý často ze štěrbáků stávají během několika minut Corydoras haraldschultzi!

 

 


 

České importní firmy

 

 

PROFI-AQUARIUM Roman Papík

www.profi-aquarium.cz

Email: papiktelecom.cz

Dříteč 109

533 05

Telefon: 466 931 681, 466 931 041 (ozve se vám nejspíš pan Stratílek)
 

V Česku je tato firma zřejmě nejlepší zdroj importovaných sumců a nabízí také mnoha dalších druhů ryb (cichlid, teter aj.). Zde jsem si pořídil Corydoras melini, reticulatus, tukano (reynoldsi), deckeri a sodalis. Firma v současnosti uvádí na internetu aktuální seznam (na liště hlavní stránky vlevo dole). Doporučuji spíš telefonický kontakt. Na emaily často nereagují.

 

Bližší informace: Prodejním dnem pro veřejnost bývá pátek. Do Dříteče (víska asi 10 km severně od Pardubic) je velmi špatné spojení. Podle nejaktuálnějšího jízdního řádu sem v pátek dopoledne vyjíždějí autobusy z Pardubic v 9.00 (s přestupem ve Starém Hradišti) a 10.15. V Dříteči jsou v 9.26, resp. v 10.46. Zpět do Pardubic jedou v 9.40, 11.32 a 14.22. Do Hradce Králové jede i v 10.46. Firma sídlí na konci obce, něco přes půl kilometru od autobusové zastávky. Jedná se o rozlehlou, nízkopodlažní stavbu se dvěma velkými halami.

 

Aktuální nabídka ryb: http://www.profi-aquarium.cz/aktual.html

 

Kompletní seznam všech ryb, které dovážejí: www.profi-aquarium.cz/cz/menu.html

 

 


 

TOMI-PÍSEK

Praha 9-Čakovice, Cukrovarská ulice 34

Telefon: 283 931 432, 736 503 151 (p. Žilka)

Email: tomi-pisekvolny.cz

 

Tato firma se nabídkou sumců už vyrovná Papíkovi. Mám s nimi dobré zkušenosti. Zde jsem si koupil Corydoras robineae. Spojení prostředky hromadné dopravy z centra Prahy je dlouhé a komplikované, takže doporučuji auto.

 

 


 

KO-HO Fish

Nedokončená 154

Praha

Telefon: 272 706 808, 272 706 807 (mají záznamník)

Email: infokohofish.cz

 

Seznam corydorasů, které mohou dovézt od svých zahraničních dodavatelů:

 

C. adolfoi
C. aeneus "Albino"
C. aeneus
C. aeneus "Gold Shoulder"
C. agassizi - sodalis
C. sp. aff. amandajanea
C. ambiacus
C. araguaiaensis
C. super arcuatus
C. arcuatus
C. arcuatus "Longnose"
C. atropersonatus
C. axelrodi deckeri
C. sp. C 43 "Tucurui"
C. barbatus
C. bondi bondi
C. breei
C. burgessi "Orange Blotchi"
C. caudimaculatus
C. cervinus
C. sp. C28
(=Corydoras BLACK Venezuela?)
C. concolor

C. condiscipulus

C. crypticus "Spotted"
C. davidsandsi
C. garbeie
C. seussi "Longnose"
C. habrosus cochui
C. haraldschultzi

C. hastatus
C. imitator
C. julii
C. leopardus
C. leucomelas
C. loxozonus
C. melanistius

C. melini
C. metae
C. narcissus
C. oiapoquensis
C. ourastigma
C. pastazensis
C. sp. "Heiko"
C. potaroensis
C. pulcher
C. punctatus

C. pygmaeus
C. rabauti
C. reticulatus
C. robinae
C. robustus

C. cf. sanchezi
C. San Juan
C. sarareensis
C. schwarzii
C. septentrionalis
C. serratus
C. sp. aff. reynoldsi
C. solox
C. sterbai
C. similis
C. sodalis
C. spectabilis
C. surinamensis
C. sychri
C. treitlii
C. undulus
(=undulatus?)

C. virginiae
C. xinguensis


Mé zkušenosti s touto firmou jsou problematické; emailem jsem se jich dotázal, zda dovážejí určité druhy a bylo mi řečeno, že ano a že brzo některé z nich dovezou. Na mé další dotazy však již nereagovali, takže jsem se na ně vykašlal. Dnes (2005) ani nevím, zda ještě fungují. Pravděpodobně již ne.

 

 


 

METOP AQUARIUM

www.metop-aquarium.cz

Email: metop_aquaiol.cz

Růžová 20

Jablonec

Telefon: 483 710 840

 

Další zajímavá firma, která dováží málo dostupné exotické druhy. Už několikrát jsem u nich o fous propásl Corydoras axelrodi. Doporučuji obrátit se na pana Bruknera, který zde sumcům rozumí nejlépe.

 

 


 

ing. JAROSLAV MACENAUER

www.macenauer.cz

Email: fishmacenauer.cz

Bláhova 312
Pardubice - Ostřešany

Telefon: 466 304 130, 603 817 639

 

Firma, která se dovozu Corydoras a jiných sumců věnuje spíš jen okrajově. Pan Macenauer se nicméně holedbá, že po dohodě je schopen dovézt "prakticky cokoli", takže to můžete vyzkoušet. Na emaily však často nereaguje.
 

 


 

PETRA AQUA

http://www.petra-aqua.com/cz/stocklist.shtm

Email: petraaqua.cz

Heleny Malířové 16

Praha 6

Telefon: 220 516 264

 

Jedna z nejznámějších českých firem, která se specializuje na export akvarijních ryb. V poslední době vzbuzuje jejich nabídka mou pozornost. Většinou sice nabízejí jen běžné odchovy druhů jako aeneus, paleatus či panda, ale pravidelně se vyskytují i sterbai, similis, trilineatus, elegans, rabauti, nannus, v poslední době dokonce i barbatus, axelrodi (!) a antonio. Aktuální nabídka je vždy doplňována v úterý večer. Objednávky musí být zaslány nejpozději do čtvrtka 24:00.  Na můj telefonický dotaz mi odpověděli, že zasílají pouze obchodům a privátním osobám prodávají jen prostřednictvím sítě obchodů HORNBACH (takže asi dost předraženě). Nabídku doporučuji číst pozorně a raději použít funkci NAJÍT (Ctrl+F), protože seznam je zpřeházený.

 

Dovozy nejsou nijak početné, obvykle několik druhů ryb, ale občas stojí za to se na ně mrknout.

 

 


 

exot hobby

www.exothobby.cz

Email: exothobbyexothobby.cz

Černá v Pošumaví 74
Černá v Pošumaví
Telefon: 380 744 281

 

-jen běžnější druhy. Jedná se však také o velkou výkupní firmu, takže stojí za to kontrolovat jejich nabídku http://www.exothobby.cz/offercz.txt

 

 


 
TROPIC CENTRUM
http://www.tropic.cz

N.Hospoda 43
Příbram 9

Telefon: 318 627 501
 

O této firmě mi není nic bližšího známo. Aquakontakt v komentáři k této firmě uvádí "Akvarijní ryby - velkoobchod Importy sladkovodních ryb z celého světa. Výkup akvarijních ryb pro export".

 

 AQUARIEN UND REPTILIEN CENTER

http://www.zierfisch-center.de/

Klenči pod Čerchovem 145

345 34
Telefon: 379794644

Email: service@reptilien-import.de

 

Jakási smíšená česko-německá firma, která se orientuje na německý trh. Jejich seznam sumců je skutečně působivý (viz fischbestand.htm > Welse (Siluriformes), i když znám i lepší firmy. Dosud jsem je nekontaktoval, takže nevím, co od nich mohu očekávat. Na svých stránkách uvádějí, že minimální objednávka musí činit 75 Euro, což by ale neměl být takový problém.

 

 


 

AQUA SYMBIOZA

http://www.aquasymbioza.sk

Lackova 4
Bratislava

841 04

Karlova Ves

Telefon: 65 41 29 90, 65 95 64 96, mobil: 0903 470 398
Email: aquasymbioza@aquasymbioza.sk

 

Slovenská firma, jejíž dovozový seznam http://www.aquasymbioza.sk/ryby.htm je dobrý. Vhodné pro ty, kdo to nemají na Slovensko tak daleko.

 

 


 

www.miga.cz

-cca 10-15 druhů, někdy vyšší ceny, některé ryby vydávané za "domácí odchov" jsou zřejmě nakoupené importy (prodávané za dvojnásobnou cenu)

 

 


 

Pro zjednodušení a rychlou orientaci jsem vybral aktuální seznamy nejdůležitějších firem:

 

EXOT HOBBY: http://www.exothobby.cz/offercz.txt

METOP AQUARIUM: www.metop-aquarium.cz/stocklist/stocklist.htm

PETRA AQUA: http://petra-aqua.com/petraq/en/stocklist.shtm

PROFI-AQUARIUM: http://www.profi-aquarium.cz/aktual.html

MACENAUER: http://www.tropical-fish.info/images/download/ornamental_fish_2004.xls

TOMI-PÍSEK: 283 931 432, 736 503 151 (p. Žilka), tomi-pisekvolny.cz
 

Na internetu lze podobných importních firem sehnat vícero, ovšem jejich nabídka vesměs není nijak zázračná.

 

Jihoamerické exportní firmy

Možná už leckoho napadlo, že by bylo nejjednodušší a nelevnější prostě ryby objednat od jihoamerických firem. Ano, je to možné. A ryby tu stojí opravdu jen pár drobných. Ale pozor! Poplatky za transport jsou nesmírně vysoké! Sám jsem před časem zkoušel vysondovat, za jakých podmínek by bylo možné dovézt některé méně běžné druhy Corydoras. Ceny mezi 0,50-1,50 dolaru za kus mě nalily optimismem. Sklaplo mi však ve chvíli, kdy mi exportér začal vypočítávat poplatky za balné, veterinární osvědčení, leteckou přepravu (za vše do 100 kg platí stejná cena!) atd. atd. Nebudu vás napínat: dělá to zhruba 400-500 dolarů, čili víc než 8000-10 000 korun. No tak to se spíš vyplatí nechat si ty ryby poslat z Rakouska nebo z Německa! O nezaručené spolehlivosti těchto "indiánských" firem ani nemluvě.

Pokud však nemáte do peněženky hluboko, zde jsou některé firmy, které jsem na internetu našel (existuje jich asi mnohem víc, zvláště v Brazílii, ale zatím jsem nesehnal žádný kontakt):

 

EXOTIC TROPICAL FISH (Kolumbie)

www.colombiafish.com

Stocklist (bez ceníku): http://www.colombiafish.com/stocklist.html

 

 

AQUARIUM P.A.E.X. (Peru)

Peruvian Amazon Exotic Exports

http://www.aquariumpaex.com/index.html

 

 

GB AQUARIUM (Kolumbie)

www.gbaquarium.com

 

 

King Tropical & Marine Ltd. (Bolívie)

www.kingtm.com

 

 

AQUAMARK TROPICAL FISH (Kolumbie)

www.aquamark.biz

 

 

RARE VENEZUELAN AMAZON FISH (Venezuela)

www.mikofish.com

 

 

PERU AQUARIUM GROUP (Peru - největší exportér v zemi)

www.peru-aquarium.com

 

 

ACUARIO LA TAHUAMPA S.A.C. (Peru)
Tropical Fish Acuarium

http://www.geocities.com/tahuampa/intro.html

 

 

AMAZONIAN FISH (Peru)

http://amazonianfish.com/

 

 

BIOAQUARIUM (Ekvádor)

http://www.bioaquarium.com/index.htm

 

 

NEOTROPICAL FAUNA (Peru)

http://www.gonewildperu.com/

 

 

AQUARIUM LIMA (Peru)

http://www.aquarium-lima.com

 

 

GONE WILD PERU

http://www.gonewildperu.com/

 

 

 

 

Official Scientific Page | Akvaristika a jiná zvířena